XIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1986 roku gościł w przeciągu 16 lat powtórnie Meksyk w miejsce Kolumbii, która wycofała się z organizacji turnieju. Startowały 24 drużyny (również Polska), rozegrano 52 mecze. W finale zmierzyły się ze sobą zespoły Argentyny i RFN. Mecz zakończył się zwycięstwem Argentyny 3:2.

Maskotkę (ubrany w sombrero strączek chili) nazwano Pique.

 

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1986 roku gościł w przeciągu 16 lat powtórnie Meksyk w miejsce Kolumbii, która wycofała się z organizacji turnieju. Startowały 24 drużyny (również Polska), rozegrano 52 mecze. W finale zmierzyły się ze sobą zespoły Argentyny i RFN. Mecz zakończył się zwycięstwem Argentyny 3:2.

 

Maskotkę (ubrany w sombrero strączek chili) nazwano Pique.

 

Klasyfikacja końcowa:

  1. Argentyna
  2. RFN
  3. Francja
  4. Belgia

Królem strzelców z sześcioma bramkami został Gary Lineker reprezentujący Anglię.

 

Stadiony

  • Guadalajara, Estadio Jalisco
  • IrapuatoEstadio Irapuato
  • LeónEstadio Nou Camp
  • Mexico City, Estadio Azteca
  • MonterreyEstadio Tecnologico
  • NezahualcoyotlEstadio Neza '86
  • Puebla, Estadio Cuauhtemoc
  • Queretaro, Estadio La Corregidora
  • TolucaEstadio Bomboneral

Faza grupowa

 

Grupa A

 
Kraj Pkt Bramki
Argentyna 5 6-2
Włochy 4 5-4
Bułgaria 2 2-4
Korea Południowa 1 4-7
  • 31 maja, Mexico City, Włochy - Bułgaria 1:1 (1:0)
  • 2 czerwca, Mexico City, Argentyna - Korea Południowa 3:1 (2:0)
  • 5 czerwca, Puebla, Włochy - Argentyna 1:1 (1:1)
  • 5 czerwca, Mexico City, Korea Południowa - Bułgaria 1:1 (0:1)
  • 10 czerwca, Puebla, Korea Południowa - Włochy 2:3 (0:1)
  • 10 czerwca, Mexico City, Argentyna - Bułgaria 2:0 (1:0)

Grupa B

 
Kraj Pkt Bramki
Meksyk 5 4-2
Paragwaj 4 4-3
Belgia 3 5-5
Irak 0 1-4
  • 3 czerwca, Mexico City, Belgia - Meksyk 1:2 (1:2)
  • 4 czerwca, Toluca, Paragwaj - Irak 1:0 (1:0)
  • 7 czerwca, Mexico City, Meksyk - Paragwaj 1:1 (1:0)
  • 8 czerwca, Toluca, Irak - Belgia 1:2 (0:2)
  • 11 czerwca, Mexico City, Meksyk - Irak 1:0 (0:0)
  • 11 czerwca, Toluca, Paragwaj - Belgia 2:2 (0:1)

Grupa C

 
Kraj Pkt Bramki
ZSRR 5 9-1
Francja 5 5-1
Węgry 2 2-9
Kanada 0 0-5
  • 1 czerwca, León, Kanada - Francja 0:1 (0:0)
  • 2 czerwca, Irapuato, ZSRR - Węgry 6:0 (3:0)
  • 5 czerwca, León, Francja - ZSRR 1:1 (0:0)
  • 6 czerwca, Irapuato, Węgry - Kanada 2:0 (1:0)
  • 9 czerwca, León, Węgry - Francja 0:3 (0:1)
  • 9 czerwca, Irapuato, ZSRR - Kanada 2:0 (0:0)

Grupa D

 
Kraj Pkt Bramki
Brazylia 6 5-0
Hiszpania 4 5-2
Irlandia Północna 1 2-6
Algieria 1 1-5
  • 1 czerwca, Guadalajara, Hiszpania - Brazylia 0:1 (0:0)
  • 3 czerwca, Guadalajara, Algieria - Irlandia Północna 1:1 (0:1)
  • 6 czerwca, Guadalajara, Brazylia - Algieria 1:0 (0:0)
  • 7 czerwca, Guadalajara, Irlandia Północna - Hiszpania 1:2 (0:2)
  • 12 czerwca, Guadalajara, Irlandia Północna - Brazylia 0:3 (0:2)
  • 12 czerwca, Monterrey, Algieria - Hiszpania 0:3 (0:1)

Grupa E

 
Kraj Pkt Bramki
Dania 6 9-1
RFN 3 3-4
Urugwaj 2 2-7
Szkocja 1 1-3
  • 4 czerwca, Queretaro, Urugwaj - RFN 1:1 (1:0)
  • 4 czerwca, Nezahualcoyotl, Szkocja - Dania 0:1 (0:0)
  • 8 czerwca, Queretaro, RFN - Szkocja 2:1 (1:1)
  • 8 czerwca, Nezahualcoyotl, Dania - Urugwaj 6:1 (2:1)
  • 13 czerwca, Queretaro, Dania - RFN 2:0 (1:0)
  • 13 czerwca, Nezahualcoyotl, Szkocja - Urugwaj 0:0 (0:0)

Grupa F

 
Kraj Pkt Bramki
Maroko 4 3-1
Anglia 3 3-1
Polska 3 1-3
Portugalia 2 2-4
  • 2 czerwca, Monterrey, Maroko - Polska 0:0 (0:0)
  • 3 czerwca, Monterrey, Portugalia - Anglia 1:0 (0:0)
  • 6 czerwca, Monterrey, Anglia - Maroko 0:0 (0:0)
  • 7 czerwca, Monterrey, Polska - Portugalia 1:0 (0:0)
  • 11 czerwca, Monterrey, Anglia - Polska 3:0 (3:0)
  • 11 czerwca, Guadalajara, Portugalia - Maroko 1:3 (0:2)

Faza pucharowa

 

1/8 finału

  • 15 czerwca, Mexico City, Meksyk - Bułgaria 2:0 (1:0)
  • 15 czerwca, León, ZSRR - Belgia 3:4 po 120. minutach, (2:2) po 90. minutach, (1:1) po 45. minutach
  • 16 czerwca, Guadalajara, Brazylia - Polska 4:0 (1:0)
  • 16 czerwca, Puebla, Argentyna - Urugwaj 1:0 (1:0)
  • 17 czerwca, Mexico City, Włochy - Francja 0:2 (0:1)
  • 17 czerwca, Monterrey, Maroko - RFN 0:1 (0:0)
  • 18 czerwca, Mexico City, Anglia - Paragwaj 3:0 (1:0)
  • 18 czerwca, Queretaro, Dania - Hiszpania 1:5 (1:1)

Ćwierćfinały

  • 21 czerwca, Guadalajara, Brazylia - Francja 1:1 po 120. minutach, (1:1) po 90. minutach, (1:1) po 45. minutach, karne 3:4
  • 21 czerwca, Monterrey, RFN - Meksyk 0:0 (0:0), karne 4:1
  • 22 czerwca, Mexico City, Argentyna - Anglia 2:1 (0:0)
  • 22 czerwca, Puebla, Hiszpania - Belgia 1:1 po 120. minutach, (1:1) po 90. minutach, (0:1) po 45. minutach, karne 4:5

Półfinały

  • 25 czerwca, Guadalajara, Francja - RFN 0:2 (0:1)
  • 25 czerwca, Mexico City, Belgia - Argentyna 0:2 (0:1)

3. miejsce

  • 28 czerwca, Puebla, Francja - Belgia 4:2 po 120. minutach, (2:2) po 90. minutach, (2:1) po 45. minutach

Bramki:

  • 0:1 11. Ceulemans (Belgia)
  • 1:1 27. Ferreri (Francja)
  • 2:1 43. Papin (Francja)
  • 2:2 73. Claesen (Belgia)
  • 3:2 103. Genghini (Francja)
  • 4:2 109. Amoros (karny) (Francja)

Francja Rust – Amoros, Battiston, Bibard, Le Roux (Bossis), Ferreri, Genghini, Tigana (Tusseau), Vercruysse, Bellone, Papin
Belgia Pfaff – Gerets, Renquin (F. van der Elst), Grün, Scifo (L. van der Elst), Ceulemans, Mommens, Demol, Vervoort, Claesen, Veyt
Sędzia: George Courtney (Anglia)
Widownia: 21000

 

Finał

  • 29 czerwca, Mexico City, Argentyna - RFN 3:2 (1:0)

Bramki:

  • 1:0 22. Brown (Argentyna)
  • 2:0 56. Valdano (Argentyna)
  • 2:1 74. Rummenigge (RFN)
  • 2:2 81. Völler (RFN)
  • 3:2 84. Burruchaga (Argentyna)

Argentyna Pumpido – Brown, Cuciuffo, Ruggeri, Batista, Burruchaga (Trobbiani), Maradona, Enrique, Giusti, Olarticoechea, Valdano
RFN Schumacher – Briegel, Brehme, Förster, Jakobs, Eder, Matthäus, Magath (D. Hoeness), Berthold, Rummenigge, Allofs (Völler)
Sędzia: Romualdo Arppi Filho (Brazylia)
Widownia: 114600

 

Klasyfikacja strzelców turnieju

 

6 bramek

  • Gary Lineker (Anglia)

5 bramek

  • Diego Maradona (Argentyna)
  • Emilio Butragueño (Hiszpania)
  • Careca (Brazylia)

4 bramki

  • Preben Elkjær-Larsen (Dania)
  • Igor Belanov (ZSRR)
  • Jorge Valdano (Argentyna)
  • Alessandro Altobelli (Włochy)

3 bramki

  • Rudi Völler (RFN)
  • Jesper Olsen (Dania)
  • Jan Ceulemans (Belgia)
  • Nico Claesen (Belgia)

Najlepsi gracze Mistrzostw

 
  • Alessandro Altobelli (Włochy)
  • Igor Belanow (ZSRR)
  • Zbigniew Boniek (Polska)
  • Emilio Butragueño (Hiszpania)
  • Careca (Brazylia)
  • Preben Elkjær Larsen (Dania)
  • Enzo Francescoli (Urugwaj)
  • Michael Laudrup (Dania)
  • Gary Lineker (Anglia)
  • Diego Maradona (Argentyna)
  • Morten Olsen (Dania)
  • Jean-Pierre Papin (Francja)
  • Jean-Marie Pfaff (Belgia)
  • Michel Platini (Francja)
  • Karl-Heinz Rummenigge (RFN)
  • Hugo Sanchez (Meksyk)
  • Vincenzo Scifo (Belgia)
  • Sócrates (Brazylia)
  • Jorge Valdano (Argentyna)
  • Rudi Völler (RFN)
  • Zico (Brazylia)
More in this category: 2006 - Niemcy »

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Jesteśmy portalem zajmującym się tematyką okołomundialową. Znajdziesz u nas wszelkie informacje na temat byłych, obecnych i przyszłych Mistrzostw Świata.