XIV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1990 po raz drugi odbyły się we Włoszech. Uprzednio Włochy gościły mundial w 1934 roku. Wtedy to Włosi po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo świata. Rozpoczęcie mistrzostw zaplanowano na 8 czerwca, a mecz finałowy na 8 lipca 1990 roku.

Maskotką turnieju był Ciao.

W turnieju finałowym wzięły udział 24 reprezentacje.

Szwedzki piłkarz Johnny Ekström zapisał się do kroniki mistrzostw strzelając, 20 czerwca w meczu Szwecja – Kostaryka 1:2, bramkę nr 1400 w historii mistrzostw świata.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1990 po raz drugi odbyły się we Włoszech. Uprzednio Włochy gościły Mundial w 1934 roku. Wtedy to Włosi po raz pierwszy zdobyli Mistrzostwo Świata. Rozpoczęcie Mistrzostw zaplanowano na 8 czerwca, a mecz finałowy na 8 lipca 1990 roku.

 

W turnieju finałowym wzięły udział 24 reprezentacje.

 

Szwedzki piłkarz Johny Ekstroem zapisał się do kroniki mistrzostw strzelając, 20 czerwca w meczu Szwecja - Kostaryka 1:2, bramkę nr 1400 w historii mistrzostw świata.

 

Klasyfikacja końcowa:

  1. RFN
  2. Argentyna
  3. Włochy
  4. Anglia

Królem strzelców i najlepszym piłkarzem mistrzostw został Włoch Salvatore Schillaci.

 

 

 

Stadiony

  • Bari, Stadio Sant Nicola
  • Bolonia, Stadio Renato Dall'Ara
  • Cagliari, Stadio Sant' Elia
  • Florencja, Stadio Comunale
  • Genua, Stadio Luigi Ferraris
  • Mediolan, Stadio Giuseppe Meazza
  • Neapol, Stadio San Paolo
  • Palermo, Stadio Della Favorita
  • Rzym, Stadio Olimpico
  • Turyn, Stadio Delle Alpi
  • Udine, Stadio Friuli
  • Werona, Stadio Marc Antonio Bentegodi

Faza grupowa

 

Grupa A

 
Kraj Pkt Bramki
Włochy 6 4-0
Czechosłowacja 4 6-3
Austria 2 2-3
USA 0 2-8
  • 9 czerwca, Rzym, Włochy - Austria 1:0 (0:0)
  • 10 czerwca, Florencja, Czechosłowacja - USA 5:1 (2:0)
  • 14 czerwca, Rzym, Włochy - USA 1:0 (1:0)
  • 15 czerwca, Florencja, Austria - Czechosłowacja 0:1 (0:1)
  • 19 czerwca, Rzym, Czechosłowacja - Włochy 0:2 (0:1)
  • 19 czerwca, Florencja, USA - Austria 1:2 (0:0)

Grupa B

 
Kraj Pkt Bramki
Kamerun 4 3-5
Rumunia 3 4-3
Argentyna 3 3-2
ZSRR 2 4-4
  • 8 czerwca, Mediolan, Argentyna - Kamerun 0:1 (0:0)
  • 9 czerwca, Bari, ZSRR - Romania 0:2 (0:1)
  • 13 czerwca, Neapol, Argentyna - ZSRR 2:0 (1:0)
  • 14 czerwca, Bari, Kamerun - Romania 2:1 (0:0)
  • 18 czerwca, Bari, ZSRR - Kamerun 4:0 (2:0)
  • 18 czerwca, Neapol, Romania - Argentyna 1:1 (0:0)

Grupa C

 
Kraj Pkt Bramki
Brazylia 6 4-1
Kostaryka 4 3-2
Szkocja 2 2-3
Szwecja 0 3-6
  • 10 czerwca, Turyn, Brazylia - Szwecja 2:1 (1:0)
  • 11 czerwca, Genua, Szkocja - Kostaryka 0:1 (0:0)
  • 16 czerwca, Turyn, Brazylia - Kostaryka 1:0 (1:0)
  • 16 czerwca, Genua, Szwecja - Szkocja 1:2 (0:1)
  • 20 czerwca, Genua, Kostaryka - Szwecja 2:1 (0:1)
  • 20 czerwca, Turyn, Szkocja - Brazylia 0:1 (0:0)

Grupa D

 
Kraj Pkt Bramki
RFN 5 10-3
Jugosławia 4 6-5
Kolumbia 3 3-2
Zj. Emiraty Arabskie 0 2-11
  • 9 czerwca, Bolonia, Kolumbia - Zjednoczone Emiraty Arabskie 2:0 (0:0)
  • 10 czerwca, Mediolan, RFN - Jugosławia 4:1 (2:0)
  • 14 czerwca, Bolonia, Kolumbia - Jugosławia 0:1 (0:0)
  • 15 czerwca, Mediolan, Zjednoczone Emiraty Arabskie - RFN 1:5 (0:2)
  • 19 czerwca, Mediolan, RFN - Kolumbia 1:1 (0:0)
  • 19 czerwca, Bolonia, Jugosławia - Zjednoczone Emiraty Arabskie 4:1 (2:1)

Grupa E

 
Kraj Pkt Bramki
Hiszpania 5 5-2
Belgia 4 6-3
Urugwaj 3 2-3
Korea Południowa 0 1-6
  • 12 czerwca, Werona, Belgia - Korea Południowa 2:0 (0:0)
  • 13 czerwca, Udine, Hiszpania - Urugwaj 0:0 (0:0)
  • 17 czerwca, Udine, Hiszpania - Korea Południowa 3:1 (2:0)
  • 17 czerwca, Werona, Urugwaj - Belgia 1:3 (1:1)
  • 21 czerwca, Werona, Belgia - Hiszpania 1:2 (1:2)
  • 21 czerwca, Udine, Korea Południowa - Urugwaj 0:1 (0:0)

Grupa F

 
Kraj Pkt Bramki
Anglia 4 2-1
Irlandia* 3 2-2
Holandia* 3 2-2
Egipt 2 1-2
 

Miejsce Irlandii i Holandii zostało ustalone na drodze losowania.

  • 11 czerwca, Cagliari, Anglia - Irlandia 1:1 (1:0)
  • 12 czerwca, Palermo, Holandia – Egipt 1:1 (0:0)
  • 16 czerwca, Cagliari, Holandia - Anglia 0:0 (0:0)
  • 17 czerwca, Palermo, Egipt - Irlandia 0:0 (0:0)
  • 21 czerwca, Cagliari, Anglia - Egipt 1:0 (0:0)
  • 21 czerwca, Palermo, Irlandia - Holandia 1:1 (0:1)

Faza pucharowa

 

1/8 finału

  • 23 czerwca, Neapol, Kamerun - Kolumbia 2:1 po 120. minutach, (0:0) po 90. minutach, (0:0) po 45. minutach
  • 23 czerwca, Bari, Czechosłowacja - Kostaryka 4:1 (1:0)
  • 24 czerwca, Turyn, Brazylia - Argentyna 0:1 (0:0)
  • 24 czerwca, Mediolan, RFN - Holandia 2:1 (0:0)
  • 25 czerwca, Genua, Irlandia - Romania 0:0 (0:0), karne 5:4
  • 25 czerwca, Rzym, Włochy - Urugwaj 2:0 (0:0)
  • 26 czerwca, Werona, Hiszpania - Jugosławia 1:2 po 120. minutach, (1:1) po 90. minutach, (0:0) po 45. minutach
  • 26 czerwca, Bolonia, Anglia - Belgia 1:0 po 120. minutach, (0:0) po 90. minutach, (0:0) po 45. minutach

Ćwierćfinały

  • 30 czerwca, Florencja, Argentyna - Jugosławia 0:0 (0:0), karne 3:2
  • 30 czerwca, Rzym, Włochy - Irlandia 1:0 (1:0)
  • 1 lipca, Mediolan, RFN - Czechosłowacja 1:0 (1:0)
  • 1 lipca, Neapol, Kamerun - Anglia 2:3 po 120. minutach, (2:2) po 90. minutach, (0:1) po 45. minutach

Półfinały

  • 3 lipca, Neapol, Włochy - Argentyna 1:1 po 120. minutach, (1:1) po 90. minutach, (1:0) po 45. minutach, karne 3:4
  • 4 lipca, Turyn, RFN - Anglia 1:1 po 120. minutach, (1:1) po 90. minutach, (0:0) po 45. minutach, karne4:3

3. miejsce

  • 7 lipca, Bari, Włochy - Anglia 2:1 (0:0)

Bramki:

  • 1:0 72. Baggio (Włochy)
  • 1:1 82. Platt (Anglia)
  • 2:1 86. Schillaci (karny) (Włochy)

Włochy Zenga – Baresi, Bergomi, De Agostini (Berti), Ferrara, Maldini, Vierchowod, Ancelotti, Giannini (Ferri), Baggio, Schillaci
Anglia Shilton – Stevens, Walker, Parker, Wright (Webb), Dorigo, McMahon (Waddle), Steven, Beardsley, Lineker, Platt
Sędzia: Joël Quiniou (Francja)
Widownia: 51426

 

Finał

  • 8 lipca, Rzym, RFN - Argentyna 1:0 (0:0)

Bramki:

  • 1:0 85. Brehme (karny) (RFN)

RFN Illgner - Augenthaler, Berthold (Reuter), Kohler - Buchwald, Brehme, Häßler, Matthäus, Littbarski - Klinsmann, Völler
Argentyna Goycochea - Simon, Sensini, Serrizuela, Ruggeri (Monzon) - Troglio, Burruchaga (Calderon), Basualdo, Lorenzo - Dezotti, Maradona
Sędzia: Edgardo Codesal Mendez (Meksyk)
Widownia: 73603

 

Klasyfikacja strzelców turnieju

 

6 bramek

  • Salvatore Schillaci (Włochy)

5 bramek

  • Tomas Shuhravy (Czechosłowacja)

4 bramki

  • Michel (Hiszpania)
  • Roger Milla (Kamerun)
  • Gary Lineker (Anglia)
  • Lothar Matthäus (RFN)

3 bramki

  • David Platt (Anglia)
  • Andreas Brehme (RFN)
  • Rudi Völler (RFN)
  • Jürgen Klinsmann (RFN)

Najlepsi gracze Mistrzostw

 
  • Roberto Baggio (Włochy)
  • Franco Baresi (Włochy)
  • Andreas Brehme (RFN)
  • Guido Buchwald (RFN)
  • Claudio Caniggia (Argentyna)
  • Careca (Brasilien)
  • Paul Gascoigne (Anglia)
  • Sergio Goycochea (Argentyna)
  • Ruud Gullit (Holandia)
  • Rene Higuita (Kolumbia)
  • Jürgen Klinsmann (RFN)
  • Jürgen Kohler (RFN)
  • Gary Lineker (Anglia)
  • Diego Maradona (Argentyna)
  • Lothar Matthäus (RFN)
  • Roger Milla (Kamerun)
  • Salvatore Schillaci (Włochy)
  • Peter Shilton (Anglia)
  • Tomás Shuhravý (Czechosłowacja)
  • Dragan Stojkovic (Jugosławia)
  • Carlos Valderrama (Kolumbia)
  • Marco van Basten (Holandia)
  • Gianluca Vialli (Włochy)
  • Rudi Völler (RFN)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Jesteśmy portalem zajmującym się tematyką okołomundialową. Znajdziesz u nas wszelkie informacje na temat byłych, obecnych i przyszłych Mistrzostw Świata.