XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1998 odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach od 10 czerwca do 12 lipca.

W mistrzostwach po raz pierwszy wzięły udział 32 drużyny narodowe (poprzednio 24) podzielone na 8 grup. Zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca w grupie kwalifikowali się do dalszych gier.

Mistrzostwo świata zdobyła Francja, pokonując w meczu finałowym Brazylię 3:0. Był to pierwszy tytuł mistrzowski dla Francji, która tym samym dołączyła do grona sześciu dotychczasowych zdobywców. Gole dla Francji w meczu finałowym strzelili Zinedine Zidane (2) i Emmanuel Petit. W meczu o trzecie miejsce Chorwacja wygrała z Holandią 2:1.

Szesnaste Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1998 roku odbyły się po raz drugi w historii we Francji, w dniach 10 czerwca - 12 lipca.

W mistrzostwach po raz pierwszy wzięły udział 32 drużyny narodowe (poprzednio 24) podzielone na 8 grup. Zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca w grupie kwalifikowali się do dalszych gier.

Mistrzostwo świata zdobyła Francja, pokonując w meczu finałowym Brazylię 3:0. Był to pierwszy tytuł mistrzowski dla Francji, która dołączyła tym samym do grona sześciu dotychczasowych zdobywców. Gole dla Francji w meczu finałowym strzelili Zinedine Zidane (2) i Pettit. W meczu o trzecie miejsce Chorwacja wygrała z Holandią 2:1.

Najwięcej bramek - 15, zdobyła reprezentacja Francji, królem strzelców został Chorwat Davor Suker strzelając 6 bramek.

Reprezentacja Polski nie zakwalifikowała się do rozgrywek mistrzowskich. Jedynym polskim akcentem był udział sędziego Ryszarda Wójcika, który prowadził mecz między Holandią a Koreą Południową w grupie E.

Maskotką mistrzostw był kogut Footix, którego imię zostało wybrane przez kibiców w ogólnokrajowym konkursie.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybranym przez FIFA został Ronaldo

Kwalifikacje

Ze strefy UEFA awans wywalczyli :

PaństwoGrupaUwagi
Dania 1 -
Chorwacja 1 Po barażach
Anglia 2 -
Włochy 2 Po barażach
Norwegia 3 -
Austria 4 -
Szkocja 4 -
Bułgaria 5 -
Hiszpania 6 -
Jugosławia 6 Po barażach
Holandia 7 -
Belgia 7 Po barażach
Rumunia 8 -
Niemcy 9 -
Francja - Gospodarz

Ze strefy CONMEBOL awans wywalczyli :

PaństwoMiejsce w grupieUwagi
Argentyna 1 -
Paragwaj 2 -
Kolumbia 3 -
Chile 4 -
Brazylia - Obrońca tytułu

Ze strefy CONCACAF awans wywalczyli :

PaństwoMiejsce w grupieUwagi
Meksyk 1 -
USA 2 -
Jamajka 3 -


Ze strefy AFC awans wywalczyli :

PaństwoMiejsce w grupieGrupaUwagi
Arabia Saudyjska 1 A -
Iran 2 A Po barażu
Korea Południowa 1 B -
Japonia 2 B Po barażu

Ze strefy CAF awans wywalczyli :

PaństwoGrupa
Nigeria 1
Tunezja 2
RPA 3
Kamerun 4
Maroko 5

Ze strefy OFC nie awansowała żadna drużyna.
Australia przegrała baraż z czwartą drużyną eliminacji azjatyckich - Iranem.

 

Stadiony

MiastoNazwa stadionuKlubIlość miejsc
Bordeaux Parc Lescure Girondins Bordeaux 35200
Nantes La Beaujoire FC Nantes 39500
Marsylia Velodrome Olympique Marsylia 60000
Saint-Étienne Geoffreoy-Guichard AS Saint-Étienne 36000
Paryż Parc Des Princes Paris SG 49000
Paryż Stade De France Stade De France Club 80000
Lens Felix Bollaert RC Lens 42000
Lyon Gerland Olympique Lyon 44000
Montpellier La Mosson Montpellier 35000
Tuluza Stadion Miejski Toulose FC 37500

 

Przebieg Turnieju:

Faza Grupowa

Grupa A

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Brazylia 2 0 1 6:3 6
2 Norwegia 1 2 0 5:4 5
3 Maroko 1 1 1 5:5 4
4 Szkocja 0 1 2 2:6 1
     
10 czerwca 1998
Brazylia 2 – 1 Szkocja 17:30 Paryż  
Maroko 2 – 2 Norwegia 21:00 Montpellier  
16 czerwca 1998
Szkocja 1 – 1 Norwegia 17:30 Bordeaux  
Brazylia 3 – 0 Maroko 21:00 Nantes  
23 czerwca 1998
Szkocja 0 – 3 Maroko 21:00 St.Etienne  
Brazylia 1 – 2 Norwegia 21:00 Marsylia  

Grupa B

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Włochy 2 1 0 9:1 7
2 Chile 0 3 0 4:4 3
3 Austria 0 2 1 3:4 2
4 Kamerun 0 2 1 2:5 2
     
11 czerwca 1998
Włochy 2 – 2 Chile 17:30 Bordeaux  
Kamerun 1 – 1 Austria 21:00 Tuluza  
17 czerwca 1998
Chile 1 – 1 Austria 17:30 St.Etienne  
Włochy 3 – 0 Kamerun 21:00 Montpellier  
23 czerwca 1998
Włochy 2 – 1 Austria 16:00 Paryż  
Chile 1 – 1 Kamerun 16:00 Nantes  

Grupa C

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Francja 3 0 0 9:1 9
2 Dania 1 1 1 4:4 4
3 Republika Południowej Afryki 0 2 1 3:6 2
4 Arabia Saudyjska 0 1 2 2:7 1
     
12 czerwca 1998
Arabia Saudyjska 1 – 2 Dania 17:30 Lens  
Francja 3 – 0 RPA 21:00 Marsylia  
18 czerwca 1998
RPA 1 – 1 Dania 17:30 Tuluza  
Francja 4 – 0 Arabia Saudyjska 21:00 Paryż  
24 czerwca 1998
Francja 2 – 1 Dania 16:00 Lyon  
RPA 2 – 2 Arabia Saudyjska 16:00 Bordeaux  

Grupa D

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Nigeria 2 0 1 5:5 6
2 Paragwaj 1 2 0 3:1 5
3 Hiszpania 1 1 1 8:4 4
4 Bułgaria 0 1 2 1:7 1
     
12 czerwca 1998
Paragwaj 0 – 0 Bułgaria 14:30 Montpellier  
13 czerwca 1998
Hiszpania 2 – 3 Nigeria 14:30 Nantes  
19 czerwca 1998
Nigeria 1 – 0 Bułgaria 17:30 Paryż  
Hiszpania 0 – 0 Paragwaj 21:00 St. Etienne  
24 czerwca 1998
Hiszpania 6 – 1 Bułgaria 21:00 Lens  
Nigeria 1 – 3 Paragwaj 21:00 Tuluza  

Grupa E

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Holandia 1 2 0 7:2 5
2 Meksyk 1 2 0 7:5 5
3 Belgia 0 3 0 4:4 3
4 Korea Południowa 0 1 2 2:9 1
     
13 czerwca 1998
Korea Południowa 1 – 3 Meksyk 17:30 Lyon  
Holandia 0 – 0 Belgia 21:00 Paryż  
20 czerwca 1998
Belgia 2 – 2 Meksyk 17:30 Bordeaux  
Holandia 5 – 0 Korea Południowa 21:00 Marsylia  
25 czerwca 1998
Belgia 1 – 1 Korea Południowa 16:00 Paryż  
Holandia 2 – 2 Meksyk 16:00 St. Etienne  

Grupa F

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Niemcy 2 1 0 6:2 7
2 Jugosławia 2 1 0 4:2 7
3 Iran 1 0 2 2:4 3
4 Stany Zjednoczone 0 0 3 2:4 0
     
14 czerwca 1998
Jugosławia 1 – 0 Iran 17:30 St. Etienne  
15 czerwca 1998
Niemcy 2 – 0 USA 21:00 Paryż  
21 czerwca 1998
Niemcy 2 – 2 Jugosławia 14:30 Lens  
USA 1 – 2 Iran 21:00 Lyon  
25 czerwca 1998
Niemcy 2 – 0 Iran 21:00 Montpellier  
Jugosławia 1 – 0 USA 21:00 Nantes  

Grupa G

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Rumunia 2 1 0 4:2 7
2 Anglia 2 0 1 5:2 6
3 Kolumbia 1 0 2 1:3 3
4 Tunezja 0 1 2 1:4 1
     
15 czerwca 1998
Anglia 2 – 0 Tunezja 14:30 Marsylia  
Rumunia 1 – 0 Kolumbia 17:30 Lyon  
22 czerwca 1998
Kolumbia 1 – 0 Tunezja 17:30 Montpellier  
Rumunia 2 – 1 Anglia 21:00 Tuluza  
26 czerwca 1998
Rumunia 1 – 1 Tunezja 21:00 Paryż  
Kolumbia 0 – 2 Anglia 21:00 Lens  

Grupa H

Lp.ZespółZRPBramkiPkt.
1 Argentyna 3 0 0 7:0 9
2 Chorwacja 2 0 1 4:2 7
3 Jamajka 1 0 2 3:9 3
4 Japonia 0 0 3 1:4 0
     
15 czerwca 1998
Argentyna 1 – 0 Japonia 14:30 Tuluza  
Jamajka 1 – 3 Chorwacja 21:00 Lens  
22 czerwca 1998
Japonia 0 – 1 Chorwacja 14:30 Nantes  
Argentyna 5 – 0 Jamajka 17:30 Paryż  
26 czerwca 1998
Japonia 1 – 2 Jamajka 16:00 Lyon  
Argentyna 1 – 0 Chorwacja 16:00 Bordeaux  

 

1/8 finału

     
27 czerwca 1998
Brazylia 4 – 1 Chile 21:00 Paryż  
Włochy 1 – 0 Norwegia 16:30 Marsylia  
28 czerwca 1998
Nigeria 1 – 4 Dania 21:00 Paryż  
Francja 1 – 0 Paragwaj 16:30 Lens  
29 czerwca 1998
Holandia 2 – 1 Jugosławia 21:00 Tuluza  
Niemcy 2 – 1 Meksyk 16:30 Montpellier  
30 czerwca 1998
Argentyna 2 – 2 (k. 4–3) Anglia 21:00 Saint-Etienne  
Rumunia 0 – 1 Chorwacja 16:30 Bordeaux  

 

1/4 finału

     
3 lipca 1998
Włochy 0 – 0 (k. 3–4) Francja 16:30 Paryż
  Rzuty karne
Zidane: gol 1-1 R. Baggio: gol
Lizarazu: Pagliucaobrona 1-1 Albertini: Barthezobrona
Trézéguet: gol 2-2 Costacurtagol
Henry: gol 3-3 Vieri gol
Blanc: gol 4-3 Di Biagio pudło  
Brazylia 3 – 2 Dania 21:00 Nantes
Bebeto 11'   Jørgensen 2'
Rivaldo 27'   B. Laudrup 50'
Rivaldo 60'  
4 lipca 2005
Holandia 2 – 1 Argentyna 16:30 Marsylia
Kluivert 12'   López 17'
Bergkamp 89'
 
Niemcy 0 – 3 Chorwacja 21:00 Lyon
    Jarni 45'+3'
    Suker 80'
    Suker 85'

 

1/2 Finału

     
7 lipca 1998
Brazylia 1 – 1 (k. 4–2) Holandia 21:00 Marsylia
Ronaldo 46'   Kluivert 81'  
  Rzuty karne
Ronaldo: gol 1-1 F. de Boer: gol
Rivaldo: gol 2-2 Bergkamp: gol
Emerson: gol 3-2 Cocu: Taffarelobrona
Dungagol 4-2 R. de Boer: Taffarelobrona
8 lipca 1998
Francja 2 – 1 Chorwacja 21:00 Paryż
Thuram 47', 70'   Suker 46'

 

Mecz o 3 miejsce

     
11 lipca 1998
Chorwacja 2 – 1 Holandia 21:00 Paryż
Prosinecki 13'   Zenden 21'
Suker 35'

 

Finał

     
12 lipca 1998
Francja 3 – 0 Brazylia 21:00 Paryż
Zidane 27'
Zidane 45'
Petit 90'  

 

Strzelcy

6 bramek
Davor Suker (Chorwacja)

5 bramek
Gabriel Batistuta (Argentyna), Christian Vieri (Włochy)

4 bramki
Ronaldo (Brazylia), Marcelo Salas (Chile), Luis Hernandez (Meksyk)

3 bramki
Bebeto (Brazylia), Rivaldo (Brazylia), César Sampaio (Brazylia), Thierry Henry (Francja), Oliver Bierhoff (Niemcy), Jürgen Klinsmann (Niemcy), Dennis Bergkamp (Holandia)

2 bramki
Ariel Ortega (Argentyna), Marc Wilmots (Belgia), Robert Prosinecki (Chorwacja), Brian Laudrup (Dania), Alan Shearer (Anglia), Michael Owen (Anglia), Emmanuel Petit (Francja), Lilian Thuram (Francja), Zinedine Zidane (Francja), Roberto Baggio (Włochy), Theodore Whitmore (Jamajka), Ricardo Pelaez (Meksyk),Salaheddine Bassir (Maroko), Abdeljalil Hadda (Maroko), Ronald de Boer (Holandia), Phillip Cocu (Holandia), Patrick Kluivert (Holandia), Adrian Ilie (Rumunia), Shaun Bartlett (RPA), Fernando Hierro(Hiszpania), Kiko (Hiszpania), Fernando Morientes (Hiszpania), Slobodan Komljenovic (Jugosławia)

1 bramka
Claudio López (Argentyna), Hector Pineda (Argentyna), Javier Zanetti (Argentyna), Andreas Herzog(Austria), Toni Polster (Austria), Ivica Vastic (Austria), Luc Nilis (Belgia), Emil Kostadinov (Bułgaria), Pierre Njanka (Kamerun), Patrick Mboma (Kamerun), José Sierra (Chile), Leider Preciado (Kolumbia), Robert Jarni (Chorwacja), Mario Stanic (Chorwacja), Goran Vlaovic (Chorwacja), Thomas Helveg (Dania), Martin Jørgensen (Dania), Michael Laudrup (Dania), Peter Møller (Dania), Allan Nielsen (Dania), Marc Rieper(Dania), Ebbe Sand (Dania), Darren Anderton (Anglia), David Beckham (Anglia), Paul Scholes (Anglia), Laurent Blanc (Francja), Youri Djorkaeff (Francja), Cristophe Dugarry (Francja), Bixente Lizarazu (Francja), David Trézéguet (Francja), Andreas Möller (Niemcy), Mehdi Mahdavikia (Iran), Hamid Estili (Iran), Luigi Di Biagio (Włochy), Robert Earle (Jamajka), Masashi Nakayama (Japonia), Cuauhtémoc Blanco (Meksyk),Alberto García Aspe (Meksyk), Moustafa Hadji (Maroko), Edgar Davids (Holandia), Pierre van Hooijdonk (Holandia), Marc Overmars (Holandia), Boudewijn Zenden (Holandia), Mutiu Adepoju (Nigeria), Tijani Babangida (Nigeria), Victor Ikpeba (Nigeria), Garba Lawal (Nigeria), Sunday Oliseh (Nigeria), Wilson Oruma (Nigeria), (Norwegia), Harvard Flo (Norwegia), Tore André Flo (Norwegia), Kjetil Rekdal (Norwegia), Celso Ayala (Paragwaj), Miguel Benitez (Paragwaj), José Cardoso (Paragwaj), Dan Petrescu (Rumunia), Sami Al Jaber (Arabia Saudyjska), Youssef Al Tunian (Arabia Saudyjska), Craig Burley(Szkocja), John Collins (Szkocja), Benni McCarthy (RPA), Ha Seok-Ju (Korea Południowa), Yoo Sang-Chul (Korea Południowa), Luis Enrique (Hiszpania), Raúl (Hiszpania), Skander Souayah (Tunezja), Brian McBride (USA), Sinisa Mihajlovic (Jugosławia), Dragan Stojkovic (Jugosławia).

Bramki samobójcze
Youssef Chippo (Maroko), Tom Boyd (Szkocja), Pierre Issa (RPA), Sinisa Mihajlovic (Jugosławia)

More in this category: « 2010 - RPA 1962 - Chile »

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Jesteśmy portalem zajmującym się tematyką okołomundialową. Znajdziesz u nas wszelkie informacje na temat byłych, obecnych i przyszłych Mistrzostw Świata.